WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd

Kb Köyceğiz Balı Kestane Balı 250 G Cam Kavanoz

Ürün Kodu : 152.BAL.KSTN.250.CAM
315,00 TL
Adet:

-

+

1.000 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
 • Ürün Özellikleri
 • Analiz Belgeleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Köyceğiz Balı Kestane Balı

  Karadeniz’in muhteşem florasından biri olan kestane ağacı, mayıs sonunda çiçeklenmeye başlar. Arıcılarımız bu ağacın şifa deposu olan Köyceğiz Balı Kestane Balı’nı sizlerin sofralarından eksik etmemek için kovanlarını kestane ağaçlarının olduğu bölgelere bırakırlar. Arılar kestane ağacı çiçeklerinin özünü alıp kendi enzimleriyle de birleştirerek Köyceğiz Balı Kestane Balı’nı üretirler.

  Daha koyu renkli ve kıvamlı olmasıyla diğer ballardan oldukça kolay ayırt edilirler. Hafif buruk ve acımsı bir tada sahiptir.

  Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

  Köyceğiz Balı Kestane Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

  Bu nedenle Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

  Karadeniz’in göz alıcı doğasında yaşayan kestane ağaçlarının çiçeklerinden gelen Köyceğiz Balı Kestane Balı’nı, Köyceğiz Balı ile sizlere ulaştırıyoruz!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda dominant oranda bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Kestane Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızdaki oran 510.55mg/kg’dir.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Kestane Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Kestane Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızdaki değer “9.03” dür.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Kestane Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Kestane Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda bu oran %17.88’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Kestane Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Kestane Balı içerindeki organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm Salgı Ballarında ise en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 1.29mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Kestane Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda serbest asitlik değeri 20.93meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Kestane Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Kestane Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın tazeliğinin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda HMF oranı “7.32”dür.

  Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda C4 şeker oranı %0’dır.

  Köyceğiz Balı Kestane Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Kestane Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Kestane Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda Fruktoz+Glukoz 59.97 ve oranı 1.37’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Kestane Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Kestane Balı Fenolik ve Antioksidan analizi; Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Kestane Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Kestane Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 824.050’dür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.