WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd

Kb Köyceğiz Balı Narenciye Balı 250 G Cam Kavanoz

Ürün Kodu : 152.BAL.NRNCY.250.CAM
155,00 TL
Adet:

-

+

1.000 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
 • Ürün Özellikleri
 • Analiz Belgeleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Köyceğiz Balı Narenciye Balı

  İlkbahar Köyceğiz’e portakal çiçeği kokusuyla birlikte gelir. Mis gibi kokularıyla insanları mest eden portakal çiçekleri, altın gibi parlayan Köyceğiz Balı Narenciye Balı elde etmeleri için arılara kendilerini sunarlar.

  Arılar, Köyceğiz’in dört bir yanından topladıkları nektarlarla elde ettikleri C vitamini deposu olan Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın kapılarını insanlara açar. Kendine has aromasıyla en çok aranan ballardan biridir. Hem tüketerek hem de derinize sürerek faydalarını elde etmek mümkündür.

  Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

  Köyceğiz Balı Narenciye Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

  Bu nedenle Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

  Saf yoğurt ile olan mükemmel uyumu ise denemeye değerdir.

  Cezbedici rengi ve etkileyici kokusu ile Köyceğiz Balı Narenciye Balı, kovandaki doğal haliyle Köyceğiz Balı’nda!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda dominant oranda bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Narenciye Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre balda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır (Narenciye balı’nda bu oran 180mg/kg’dır). Buna göre; Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızdaki oran 287.15mg/kg’dir.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Narenciye Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” (Narenciye balında bu oran “3”dür) olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızdaki değer “4.86”dür.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Narenciye Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Narenciye Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda bu oran %17.56’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Narenciye Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Narenciye Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm Salgı Ballarında ise en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 0.31mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Narenciye Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda serbest asitlik değeri 15.96meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Narenciye Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Narenciye Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın tazeliğinin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda HMF oranı “11.14”dür.

  Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda C4 şeker oranı %0.84’dır.

  Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Narenciye Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda Fruktoz+Glukoz 67.93 ve oranı 1.23’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Narenciye Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızın Fenolik ve Antioksidan analizi; Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Narenciye Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 474.517’dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.