WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd

Kb Köyceğiz Balı Sedir Balı 250 G Cam Kavanoz

Ürün Kodu : 152.BAL.SDR.250.CAM
155,00 TL
Adet:

-

+

1.000 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
 • Ürün Özellikleri
 • Analiz Belgeleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Köyceğiz Balı Sedir Balı

  Akdeniz yaylalarının yüksek rakımlarında sık olarak sedir ağacı görülür. Yazın gelmesiyle birlikte basra böcekleri, sedir ağacının öz suyunu tüketir ve Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın ana kaynağı olan nektarı bir salgı olarak bırakırlar. Basra böceklerinin salgısı organik asit, enzim ve mineral yönünden zengindir. Arıcılarımızın bıraktığı kovanlarla bu salgılara ulaşan arılar, nektarı kendi enzimleri ile birleştirerek Köyceğiz Balı Sedir Balı’nı oluştururlar.


  Köyceğiz Balı Sedir Balı, baharatımsı ve reçineli bir tada sahiptir. Kristalize olma olasılığı çok düşüktür ve diğer ballar gibi şifa kaynağıdır.

  Köyceğiz Balı Sedir Balı, tüm doğallığı ve kalitesiyle bir tık mesafenizde!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızda dominant bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Sedir Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızdaki oran 838.50mg/kg’dir.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Sedir Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Sedir Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızdaki değer “9.58”dür.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Sedir Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Sedir Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızda bu oran %17’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Sedir Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Sedir Balı içerisinde organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm Salgı Ballarında ise en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 1.33mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Sedir Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın fermantasyonu ve salgı balının belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda serbest asitlik değeri 23.81meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Sedir Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Sedir Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın tazeliğin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda HMF oranı “12.07”dür.

  Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda C4 şeker oranı %1.79’dır.

  Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Sedir Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Sedir Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Salgı Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 45g ve Fruktoz/Glukoz oranı 1-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda Fruktoz+Glukoz 54.92 ve oranı 1.35’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Sedir Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Sedir Balı’nda Fenolik ve Antioksidan analizi; Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Sedir Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Sedir Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 734.125’dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.